W sobotę 19 marca o godzinie 18:00 na barcińskiej pływalni rozpoczął się Ogólnopolski Nocny Maraton Pływacki OTYLIADA. Na 36 pływalniach w Polsce do rywalizacji o jak najlepszy wynik stanęło ponad 1000 uczestników. W BOSiRze wystartowało 22 z nich, łącznie przepływając ponad 300 kilometrów. Część zawodników pływała aż do godziny 6:00!
W Barcinie na najwyższym stopniu podium stanął Michał Czerniak, który przepłynął 39 kilometrów i 700 m jednocześnie zdobywając trzecie miejsce w Polsce! Drugie miejsce przypadło Markowi Szydłowskiemu z wynikiem 30 kilometrów i 875 metrów, zaś na trzecim po przepłynięciu 28 kilometrów i 500 metrów uplasował się Waldemar Ostromęcki.
Wśród kobiet najlepszy wynik osiągnęła Hanna Bakuniak (28 kilometrów 250 metrów). Druga była Anna Ratajczyk z wynikiem 23 kilometrów 450 metrów. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Lutoborska, która pokonała 20 kilometrów i 200 metrów).
Najstarszym zawodnikiem pływającym w Barcinie był Andrzej Góralczyk. Najmłodszą zawodniczką Olga Owczarzak, zaś najmłodszym zawodnikiem Franek Wiliński.
Realizacja tego trudnego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdy nie zaangażowanie nie tylko pracowników Barcińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ale przede wszystkim naszych nieocenionych wolontariuszy. To oni podjęli się mierzenia zawodnikom pokonanych odległości. Zważywszy na późną porę było to prawdziwe wyzwanie. Na naszą prośbę o pomoc przy Otyliadzie odpowiedzieli uczniowie Zespołu Szkół w Barcinie: Weronika Sosnowska. Klara Kozłowska, Sandra Bednarz, Oliwia Taraska, Aleksander Grześkowiak, Lidia Dudek, Karolina Tafelska, Michalina Lewicka, Honorata Łukowska, Monika Wojcińska, Jagoda Pietrala, Nadia Karbowiak, Amelia Kawka, Zuzanna Zelek, Agata Zioła, Zosia Tafelska, Zuzia Jeżuchowska, Amelia Cholewińska, Karina Wierzbińska i Oliwia Ruszyńska. Bardzo Wam dziękujemy!
Młodzież zaangażował Piotr Brokos, któremu należą się osobne podziękowania. Nie tylko za opiekę nad wolontariuszami, ale też za pomoc w mierzeniu dystansów i wszystkie cenne rady, uwagi i wskazówki.
Dziękujemy też Nadgoplańskie WOPR Kruszwica za fachowe zabezpieczenie medyczne i pomoc w trakcie imprezy.
Mimo wielkiego zaangażowania nie udało nam się uniknąć kilku niedociągnięć. Wyciągniemy z nich wnioski, by w przyszłym roku stworzyć zawodnikom jeszcze lepsze warunki do zmagań.
Wszystkim, którzy włączyli się w realizację Otyliady – szczególnie zaś zawodnikom – dziękujemy raz jeszcze za udział i piękne sportowe emocje. Do zobaczenia!